Największym turystycznym magnesem Podhala są bez wątpienia majestatyczne Tatry i ich szczyty. Białka Tatrzańska ze względu na swoją lokalizację jest idealną bazą wypadową na czas odkrywania licznych atrakcji regionu. Oprócz Tatr, na wyciągniecie ręki dostępne są inne pasma górskie: Pieniny, Gorce oraz Pasmo Babiogórskie. Sporo turystów przyjeżdża w góry latem, bo to właśnie wtedy można korzystać ze sprzyjających warunków do turystyki pieszej. Zimą największą atrakcją są narty i snowboard. Poza tradycyjnym narciarstwem, do coraz bardziej popularnych form aktywnego wypoczynku w zimie śmiało można zaliczyć: narty biegowe, łyżwy, jazdę na skuterach śnieżnych, snowtubing, kuligi konne organizowane przez miejscowych Górali.
Bogata oferta basenów termalnych na Podhalu sprzyja wypoczynkowi. Kąpiele w wodach termalnych mają zbawienne działanie odprężające m.in. po górskich wędrówkach, czy szaleństwie na stoku. Są ciekawym pomysłem na spędzenie rodzinnego dnia podczas niepogody, choć wspaniale jest też skorzystać z basenów w upalne dni, kiedy prócz kąpieli wodnych można zażywać także kąpieli słonecznych. Niemal wszystkie obiekty korzystające z dobrodziejstw wody geotermalnej na Podhalu mogą pochwalić się niesamowitym widokiem na panoramę Tatr wprost z basenów zewnętrznych. Do najbardziej znanych term należą: Terma Bania w Białce Tatrzańskiej (oddalona zaledwie 2 km. od naszego Ośrodka), Termy Bukovina, zlokalizowane w tej samej gminie (Bukowina Tatrzańska), Termy Szaflary (miejscowość Szaflary) oraz Gorący Potok, zlokalizowany również w Szaflarach. Warto pamiętać również o Aquaparku w Zakopanem oraz kąpielisku na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem (otwartym wyłącznie latem).
Wokół Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska (Białka Tatrzańska) znajduje się kilkanaście tras rowerowych, które charakteryzują się różnorodnym stopniem trudności. By rozpocząć rowerową wyprawę, najlepiej koleją numer 1 (latem to kolej widokowa) dostać się na szczyt Kotelnicy, a tam zdecydować o poziomie trudności trasy i w którym kierunku jechać. Ze szczytu tego miejsca jedna z tras prowadzi w stronę Bukowiny Tatrzańskiej, a w dalszej perspektywie na Słowację. Inną trasą można pojechać w kierunku Dębna i Jeziora Czorsztyńskiego. Wszystkie trasy, które rozpoczynają swój bieg na Kotelnicy, obfitują w zapierające dech w piersiach widoki oraz pozwalają na trasie spotkać liczne zabytki. Dla miłośników mocnych wrażeń i ekstremalnej jazdy na dwóch kółkach w 2016 roku otwarto pierwszą trasę downhill’ową.